Łazienka Łazienki

Wielofunkcyjne oświetlenie łazienkowe

Wielofunkcyjne oświetlenie łazienkowe
09.03.2017 Oświetlenie w łazience to prawdziwy system do zadań specjalnych – wymagania przed nim stawiane często pozornie wykluczają się wzajemnie. Innego światła potrzebujemy rano –

09.03.2017

Oświetlenie w łazience to prawdziwy system do zadań specjalnych – wymagania przed nim stawiane często pozornie wykluczają się wzajemnie. Innego światła potrzebujemy rano – podczas porannych czynności kosmetycznych, innego wieczorem – w trakcie relaksującej kąpieli. Część łazienek to pomieszczenia pozbawione okien, wymagające odpowiedniego oświetlenia ogólnego. Jak zachować równowagę między jego użyteczną i dekoracyjną rolą i stworzyć wielofunkcyjne oświetlenie łazienkowe?

Od ogółu do szczegółu…

czyli podstawowym elementem systemu oświetlenia w łazience jest oświetlenie ogólne, wsparte oświetleniem dodatkowym i dekoracyjnym. Wybór rodzaju oświetlenia głównego uzależniony jest od wielkości pomieszczenia. Do rozświetlenia niedużej łazienki, poniżej 10 m², potrzeba co najmniej jednego ogólnego źródła światła o mocy 75W, np. centralnie umieszczonej na suficie plafoniery z kloszem dobrze przepuszczającym światło. Łazienkę o większym metrażu lepiej rozświetlić za pomocą kilku równomiernie rozmieszczonych punktów oświetleniowych – każdy o mocy 50W. Światło o jakiej barwie powinniśmy wybrać? – Zimne białe światło białe sprawdza się w nowoczesnych białych wnętrzach z metalowymi wykończeniami lub tam, gdzie zastosowano mocno kontrastujące ze sobą zestawienia kolorów. W ciepłych, pastelowych i stonowanych wnętrzach lepiej używać oświetlenia o ciepłej białej barwie – mówi Joanna Repko, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych.

Lustro prawdę ci powie…

ale tylko wtedy, gdy odpowiednio rozświetlisz sferę wokół niego, uzupełniając oświetlenie sufitowe. Iluminacja tej strefy powinna umożliwić dostrzeżenie każdego szczegółu np. podczas golenia czy nakładaniu makijażu. Światło powinno padać na osobę przeglądającą się w lustrze i równomiernie oświetlać całą twarz, bez tworzenia na niej cieni, jednocześnie bez wywoływania przykrego efektu olśnienia wzroku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra, umieszczonych w odległości 5-10 cm od jego ramy, na wysokości wzroku człowieka, ok. 160-170 cm od podłogi.

A to już wiesz?  Fascynacja graffiti. Płytki ceramiczne Ermeo/Ermo

– Idealną propozycją dla łazienek utrzymanych w nowoczesnych, minimalistycznych klimatach jest RADIUS. Oszczędna w wyrazie, jednocześnie bardzo elegancka oprawa w kolorze chromu wyposażona została w wysięgnik, dzięki któremu zapewnimy sobie maksymalny komfort wizualny. Oprawa posiada szeroki promień świecenia – 120° i po zamontowaniu na półce lub tuż nad szafką łazienkową, pozwala skierować światło bezpośrednio na osobę przeglądającą się w lustrze, zapewniając optymalne doświetlenie całej twarzy – zapewnia ekspert firmy GTV.

Przy oświetlaniu lustra dobrze sprawdzą się również oprawy ukryte w bokach wnęki umywalkowej lub oprawy kierunkowe umieszczone w suficie podwieszanym nad umywalką. – Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również taśmy LED, w których równomierne ułożenie diod pozwala uzyskać jednolite oświetlenie na całym obwodzie lustra. Warto w tym celu wykorzystać taśmę Flash 3528, 300 LED o ciepłej białej barwie światła, w profilu GLAX, których ochroni taśmę przed zachlapaniem zabrudzeniem, z mleczną osłonką potęgującą efekt równomiernego oświetlenia – zachęca Joanna Repko.

Możemy również wykorzystać specjalne lustro z wypiaskowanym wzorem – przebijające przez nie światło pozwoli nam na uzyskanie naprawdę intrygującej aranżacji.

Światło pomaga zbudować klimat pomieszczenia…

a współczesne łazienki coraz częściej zmieniają się w domowe salony SPA. Delikatne, relaksujące przytłumione światło dekoracyjne z taśm LED pozwoli stworzyć odpowiedni nastrój do odprężających kąpieli. Atrakcyjną wizualnie alternatywą są taśmy LED, które można instalować bezpośrednio do sufitu, lustra, półek czy wnęki pod wanną. Ciekawy efekt dają też wielokolorowe taśmy z diodami RGB – oranże dodadzą nam energii, błękit zrelaksuje, a zieleń wprowadzi w dobry nastrój.

Wrażenie dodatkowej przestrzeni uzyskamy podświetlając półki, wnęki lub szklanych szafek. W łazienkach z podwieszanym sufitem najlepiej sprawdzą się oprawy punktowe. Tam, gdzie ściany i podłogi wykończone są jasnymi, połyskliwymi okładzinami, lepiej wykorzystać oprawy kierunkowe. Pozwala to na efektywne wykorzystanie światła, a równocześnie wydobywa pełny urok zastosowanych w łazience dekoracyjnych elementów.

A to już wiesz?  Grzejnik w łazience: prąd lub C.O.

Więcej blasku…

w łazience uzyskamy dzięki mieniącej się brokatem fudze na podłodze i ścianach. – To doskonała propozycja firmy Sopro dla tych, którzy swojej łazience chcą dodać nieco kobiecego blasku. Srebrny lub złoty brokat można połączyć z wybraną fugą z naszej oferty, a sam proces uzdatniania jest niezwykle prosty. Oświetlona fuga, uszlachetniona połyskującymi drobinkami, stanie się pełnoprawnym elementem aranżacyjnym, który może stanowić dominantę lub subtelnie uzupełniać całość projektu naszej łazienki. Atrakcyjny rezultat stworzy zwłaszcza pod prysznicem, gdzie efekt połyskiwania będzie dodatkowo spotęgowany padającą na nią wodą – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, product manager w firmie Sopro.

Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsze świetlne aranżacje nie mogą ograniczać komfortu użytkowania – praktyczne i estetyczne walory oświetlenia muszą harmonijnie ze sobą współgrać. Wtedy nasza łazienka może stać się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy