Wakacyjne odświeżenie wystroju łazienki
Wyniki badań zwyczajów remontowych Polaków wyraźnie wskazują miesiące letnie jako najbardziej optymalny czas na podjęcie tego typu działań. Druga połowa sierpnia to więc ostatni moment na zmiany. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wnętrz takich jak łazienka uzyskanie efektownych rezultatów będzie możliwe dzięki kilku prostym i nie obciążającym budżetu domowego rozwiązaniom.
Choć zauważalne pogorszenie się stanu technicznego wyposażenia zwykle skutkuje koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu, często mylnie sądzimy, że takich samych działań wymagają sprzęty, które utraciły estetyczny wygląd. Tymczasem, kilka niekosztownych zmian pomoże nam odświeżyć wystrój łazienki bez konieczności angażowania w ten proces specjalistów. Wolny, wakacyjny weekend w połączeniu ze sprzyjającą pogodą pozwolą na samodzielne przeprowadzenie prac, które nadadzą wnętrzu zupełnie inne oblicze. Jakie elementy wyposażenia warto wymienić?
Biżuteria dla umywalki
Armatura łazienkowa to element, którego kształt, kolorystyka i dyskretne zdobienia mają istotny wpływ na charakter wnętrza. Decydując się na jego wymianę, warto sprawdzić czy nowy model łączy w sobie elegancką estetykę z parametrami gwarantującymi ekonomiczne i sprawne działanie.
– W wyborze baterii umywalkowej pomocne mogą okazać się informacje o jej wyposażeniu dodatkowym. Kluczowymi elementami armatury, które poprawią jej funkcjonalność są napowietrzacz, pozwalający na uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody oraz regulator ceramiczny, zapewniający szczelność – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Trwałość zewnętrznej powłoki zagwarantuje natomiast chromowane wykończenie, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne – dodaje ekspert. Różnorodność dostępnych na rynku modeli zapewnia swobodę aranżacji wnętrza. Zamontowanie armatury o minimalistycznej konstrukcji i dyskretnych detalach, (np. ozdobnych uchwytach) pozwoli nadać wnętrzu nowoczesny charakter. W futurystycznych łazienkach sprawdzą się modele o nietypowych, geometrycznych liniach. Styl retro podkreślimy natomiast bateriami z dekoracyjnymi akcentami, np. uchwytami z ceramicznymi oznaczeniami ciepłej i zimnej wody.
Eleganckie przechowywanie
Nadanie wnętrzu minimalistycznego charakteru będzie możliwe dzięki wyposażeniu go w pojemne i eleganckie szafki. Ukrycie akcesoriów i przyborów codziennego użytku sprawi, że łazienka zyska na przestronności, a utrzymanie w niej czystości będzie znacznie prostsze. Aby meble sprostały wymagającym warunkom panującym w tym pomieszczeniu, powinny być wykonane z wilgocioodpornych materiałów. Przy częstym kontakcie z wodą dobrze sprawdzą się szafki z niepodatnych na wypaczenia i odkształcenia płyt MDF. Wybór odpowiedniego modelu będzie również decydował o ergonomii rozkładu pomieszczenia. W niewielkich łazienkach zastosowanie znajdą kompaktowe szafki podumywalkowe. Uzyskanie dodatkowej przestrzeni umożliwią nam także warianty wiszące. We wnętrzach o większej powierzchni, meble mogą optycznie dzielić łazienkę na strefę suchą i mokrą. W tym przypadku sprawdzą się szafki w formie wysokich słupków podwieszanych.
Relaks pod prysznicem
Zmiany dokonywane podczas wakacyjnego remontu mogą zwiększyć również komfort kąpieli. Wygodę korzystania z prysznica zapewni nowoczesna rączka natrysku. W przypadku użytkowania jej przez większą liczbę domowników, przydatny może okazać się model umożliwiający dowolną zmianę parametrów. – Nowoczesne rączki natrysku pozwalają na kilkustopniową regulację strumienia – od łagodnie masującego do bicza wodnego. Dzięki temu, każdy z użytkowników będzie mógł dostosować jego intensywność do swoich preferencji – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Z uwagi na częstotliwość eksploatacji, warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w system samodzielnego czyszczenia osadów kamiennych easy clean, znacznie wydłużający żywotność rączki – dodaje ekspert.
W zupełnie nowym świetle
Niebagatelny wpływ na nastrój panujący w łazience ma odpowiedni dobór oświetlenia. Decydując się na zmiany należy pamiętać, że wykonywanie we wnętrzu rozmaitych aktywności wymaga różnego światła. Przy sprzątaniu lub przeprowadzaniu czynności higienicznych, takich jak branie prysznica czy kąpieli, wystarczające będzie oświetlenie ogólnie, równomiernie padające na łazienkową przestrzeń, które nie powoduje zaciemnienia żadnych punktów. Dobrą widoczność oraz wrażenie czystości i przestronności pozwoli uzyskać nam zainstalowanie źródła emitującego chłodne światło o temperaturze 4000-5000 K. W strefie umywalkowej, do wykonywania codziennej pielęgnacji twarzy czy nakładania makijażu pomocne będzie oświetlenie punktowe, montowane bezpośrednio przy tafli lustra. Ciekawym rozwiązaniem są również źródła dekoracyjne, mocowane przy wannie, które pozwalają na uzyskanie romantycznego półmroku.
Charakter dzięki dodatkom
Nisko kosztowym, ale efektownym sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest dobór nowych dodatków. Mydelniczka czy dozownik na mydło w płynie, wykonane z naturalnego drewna dobrze sprawdzą się w łazience w stylu skandynawskim. Elegancki charakter wystroju utrzymanego w stonowanej kolorystyce dobrze podkreślą szare ręczniki i dywaniki. Ciekawa grafika ścienna w odważnych barwach znajdzie zastosowanie w nowoczesnych lub futurystycznych wnętrzach. Świeżości i koloru dodadzą łazience również naturalne rośliny. W warunkach podwyższonej wilgotności dobrze funkcjonują filodendrony lub fikusy.