Firmy

Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii

Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii
Informacja prasowa Warszawa, 04.04.2019 r. Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii Już 12 kwietnia br. Wielka Brytania może opuścić

Informacja prasowa
Warszawa, 04.04.2019 r.

Sprawdź, czy po brexicie Twój znak towarowy będzie chroniony w Wielkiej Brytanii

Już 12 kwietnia br. Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską bez umowy. Będzie to oznaczało spore zmiany w systemie ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Na co powinni przygotować się polscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy na Wyspach? Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy ostrzega, że mogą się zmienić zarówno procedury, jak i zakres ochrony. Co więcej, wzrosną koszty jej utrzymywania – w Wielkiej Brytanii opłaty urzędowe będą regulowane niezależnie od tych ponoszonych na poziomie Unii Europejskiej.

Obecnie firmy lub osoby indywidualne dokonując zgłoszenia znaku towarowego lub wzoru przemysłowego w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) mogą uzyskać ochronę na całym obszarze Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii. Zmieni się to w dniu wyjścia tego kraju z UE. Ochrona wszystkich unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych przestanie obowiązywać na Wyspach.

W zależności od tego, czy dane prawo, np. znak towarowy, będzie w dniu finalizacji brexitu już obowiązywało w UE, czy dopiero będzie zajmował się nim EUIPO zależą jego dalsze losy na terenie Wielkiej Brytanii. W pierwszym przypadku zacznie ono obowiązywać równolegle jako krajowe prawo Wielkiej Brytanii, z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia unijnego. Oznacza to, że uprawnieni do wzorów lub znaków unijnych nabędą dodatkowe prawo do ich „odpowiedników”, chronionych jako krajowe znaki towarowe lub wzory przemysłowe w Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że uzyskanie tych praw nie będzie wymagało składania odrębnych wniosków lub podejmowania innych działań przez ich właścicieli – mówi mec. Maciej Priebe, Partner, Rzecznik Patentowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jeżeli natomiast dane prawo będzie nadal w trakcie rozpatrywania przez EUIPO to możliwe będzie rozpoczęcie równoległego postępowania zgłoszeniowego przed brytyjskim UKIPO, z zachowaniem daty zgłoszenia wynikającej ze zgłoszenia unijnego. Takie działanie musi zainicjować sam zgłaszający, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku oraz wniesienie opłat urzędowych w ciągu 9 miesięcy.

A to już wiesz?  Rynny na gwarancji – na co zwracać uwagę

Identyczne procedury będą dotyczyły międzynarodowej rejestracji dokonywanej w WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, ang. World Intellectual Property Organization) z wyznaczeniem Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorcy i osoby indywidualne, które posiadają chroniony unijny znak towarowy lub wzór przemysłowy powinny podjąć decyzję w zakresie utrzymywania dodatkowej krajowej ochrony w Wielkiej Brytanii. Przy czym warto zweryfikować termin oraz wysokość opłaty za jej utrzymanie. W praktyce takie rozwiązanie oznacza realny wzrost kosztów. Dla przykładu, przedłużenie ochrony unijnego znaku towarowego w jednej klasie to koszt 850 EUR. Po dokonaniu brexitu, jeżeli dany podmiot zdecyduje się na utrzymanie ochrony również na obszarze Wielkiej Brytanii, koszt ten wzrośnie o 200 GBP – wskazuje mec. Maciej Priebe, Partner, Rzecznik Patentowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

O Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy funkcjonuje od 25 lat. Koncentruje się na obsłudze dużego biznesu. Specjalizuje się w obsłudze dużych podmiotów gospodarczych – najliczniejszą grupę Klientów stanowią wiodące zagraniczne koncerny. Na polskim i europejskim rynku kancelaria znana jest z realizacji dużych i skomplikowanych projektów oraz transakcji.
Usługi prawne obejmują wszystkie obszary prowadzenia działalności gospodarczej. Dominującymi specjalizacjami są: proces, prawo korporacyjne, fuzje i przejęcia, własność intelektualna, life science and healthcare, obsługa rynków wschodnich.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy