Produkcja na aktywach Serinus Energy osiągnęła w czwartym kwartale 2014 r. poziom ok. 5.409 boe/d. Na wynik złożyło się wydobycie na Ukrainie: 663 tys. m sześc. gazu oraz 84 baryłki kondensatu dziennie, oraz rekordowo wysokie w Tunezji: 1.429 boe/d, co oznacza wzrost o 22%.
Produkcja i ceny
Średnia produkcja ze wszystkich aktywów Serinus Energy osiągnęła w czwartym kwartale poziom ok. 5.409 boe/d. Od początku stycznia, Spółka wydobywa średnio ok. 5.259 boe/d.
Produkcja na Ukrainie wyniosła w czwartym kwartale 663 tys. m sześc. gazu oraz 84 baryłki kondensatu dziennie. Spadki te wynikają przede wszystkim z następujących czynników:
- Istniejące urządzenia na powierzchni nie spełniają wymogów specyfikacji w zakresie punktu rosy gazu, zaś na niektórych odwiertach ponownie założono zwężki. Problem zostanie rozwiązany w maju br.
- Odwierty M-16, M-17 i O-12 zamknięto na okres ok. trzech dni w celu przeprowadzenia dorocznych testów ciśnieniowych.
- W listopadzie odwiert M-16 zamknięto w celu dozbrojenia odcinka w strefie S5. Uznano, że odwiert M-17 wystarczy dla potrzeb pełnego wydobycia ze strefy S6, którą początkowo udostępnialy oba odwierty.
Produkcja na Ukrainie od początku stycznia wyniosła 847 tys. m sześc. gazu dziennie i 103 baryłki kondensatu dziennie (592 tys. m sześc. gazu i 73 baryłki kondensatu dziennie) netto dla Serinus. Za tysiąc stóp sześciennych gazu płacono w czwartym kwartale 9,62 USD, a za baryłkę kondensatu 67,79 USD.
W Tunezji produkcja Spółki wyniosła w czwartym kwartale średnio 1.429 boe/d, czyli o 22 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2014 r. Na wynik ten złożyło się średnie wydobycie ropy ? 1.115 baryłek dziennie, oraz gazu ? 54 tys. m sześc. dziennie. Wzrost wynika głównie z zakończonych sukcesem prac nad odwiertem Win-12bis, który 10 grudnia rozpoczął produkcję, a także z przeprowadzonych prac modernizacyjnych. Za baryłkę ropy płacono ? według wstępnych szacunków ? średnio 73,57 USD, a za tysiąc stóp sześciennych gazu 14,42 USD. W styczniu, średnia produkcja na tunezyjskich aktywach wynosiła 1.694 boe/d: 1.379 baryłek ropy i 54 tys. m sześc. gazu dziennie.
Prace wiertnicze i modernizacyjne
Pod koniec grudnia, głębokość całkowitą osiągnął odwiert M-22, a wstępne pomiary wykazały, że natrafiono w dwóch strefach na warstwę gazu opłacalnego do wydobycia o grubości 18 m. Dodatkowo, natrafiono także na cztery strefy o łącznej miąższości 22 m, potencjalnie zawierające węglowodory. Odwiert został orurowany, rozpoczęło się uzbrajanie i testowanie. Zakończenie podłączania do produkcji spodziewane jest w połowie lutego.
Na początku stycznia przeprowadzono w odwiercie M-16 dozbrojenie strefy S5, w wyniku których zanotowano przepływ na poziomie 5,3 tys. m sześc. gazu. Obecnie analizowana jest możliwość zastosowania procesu stymulacji hydraulicznej.
W Tunezji, odwiert WIN-12bis rozpoczął produkcję na poziomie 635 boe/d. W styczniu wydobycie z niego wynosi średnio 1.014 boe/d. Rozpoczęto prace nad odwiertem WIN-13. Obecnie został on orurowany do poziomu 1.092 m. Głębokość całkowita ? 3.820 m powinna zostać osiągnięta w połowie kwietnia.
W Rumunii, w listopadzie i grudniu, trwały prace nad odwiertami Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Pierwszy z nich natrafił na trzy strefy zawierające gaz potencjalnie opłacalny do wydobycia o łącznej miąższości 17 metrów, a także trzy dodatkowe strefy, które jednak wymagają dokładniejszej weryfikacji. Z kolei Moftinu-1002bis, według wstępnych wyników, natrafił na siedem stref potencjalnie zawierających węglowodory. Rozpoczęcie testów odwiertu zaplanowano na połowę lutego.
Dalsze perspektywy na Ukrainie
Ze względu na niższe ceny surowców oraz obecne warunki podatkowe, Serinus zweryfikował program inwestycyjny założony na 2015 r. Aktualny budżet inwestycyjny wynosi 17 mln USD.
Obecnie planowane prace na Ukrainie obejmują uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22 oraz instalację sprężarek na polu Olgowskoje.
Niższe ceny surowców oraz nowy system fiskalny będą miały trzy podstawowe efekty dla działalności Spółki:
- Przepływy pieniężne pozostaną na dodatnim poziomie;
- Prace wiertnicze związane z zagospodarowaniem, dozbrojeniem odwiertów oraz stymulacja będą na granicy opłacalności;
- Wiercenia poszukiwawcze nie wydają się być opłacalne.
Spółka może rozważyć dodatkowe nakłady inwestycyjne na projekty związane z rozwojem w ciągu 2015 r., pod warunkiem finansowania tych wydatków z bieżących przepływów pieniężnych (cash flow) i braku dalszych niekorzystnych zmian podatkowych lub pogarszania się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na ukraińskich koncesjach lub w ich otoczeniu. Spółka może także wznowić prace wiertnicze nad odwiertem poszukiwawczym NM-4 w celu zachowania koncesji Północne Makiejewskoje, aczkolwiek kierownictwo bada możliwości przedłużenia terminu jej wygaśnięcia (29 grudnia 2015 r.) ze względu na obecną sytuację gospodarczą i poziom bezpieczeństwa na Ukrainie. Do chwili obecnej żaden dodatkowy projekt oprócz prac nad odwiertem M-22 i instalacji sprężarek na polu Olgowskoje nie został zatwierdzony.
W przypadku poprawy warunków gospodarczych, KUB-Gas dysponuje bogatym zasobem lokalizacji do prac wiertniczych oraz innych projektów dedykowanych ukraińskim aktywom, w tym posiada:
- ustalone lokalizacje przyszłych odwiertów M-15, M-24, M-25 oraz NM-4. Kierownictwo przewiduje, że ten inwentarz lokalizacji zwiększy się w następstwie pozytywnych testów odwiertu M-22, ponieważ ich wyniki zostały uwzględnione w modelu geologicznym tego terenu
- wytypowane odwierty do szczelinowania hydraulicznego tj. odwierty M-16, O-11, O-15 i NM-3
- Spółka nadal rozważa możliwość uruchomienia wydobycia z dwóch horyzontów w wielu odwiertach, które wykazują potencjał w drugich strefach.
Dalsze perspektywy w Tunezji
Plan Spółki na 2015 rok zakłada wiercenie, uzbrojenie i testowanie odwiertu WIN-13 oraz instalację urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1.
WIN-13 dotarł z orurowaniem na głębokość 1.092 m. Podczas prac nad odwiertem pojawiły się problemy, co spowodowało opóźnienia w realizacji założonych planów. Obecnie oczekuje się, że osiągnięcie głębokości całkowitej ? 3.820 m, nastąpi w połowie kwietnia. Jeśli odwiert WIN-13, podobnie jak WIN-12bis, okaże się być odwiertem produkcyjnym, to pole Sabria może być odpowiednim miejscem do uruchomienia wielootworowego programu wierceń. Ze względu na obecne, niskie ceny surowców, nie przewiduje się jednak dodatkowych wierceń w 2015 r.
Działania związane z instalacją urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 rozpoczną się w połowie lutego.
Dalsze perspektywy w Rumunii
Uzbrajanie i testy Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis rozpoczną się w połowie lutego i powinny zakończyć na początku marca. W obydwu odwiertach odkryto liczne strefy zawierające gaz opłacalny do wydobycia lub potencjalnie możliwy do wydobycia.
Oba odwierty, przeprowadzony pod koniec 2014 r. na obszarze Santau program badań sejsmicznych 3D oraz odpowiednia dokumentacja stanowią wypełnienie minimalnych zobowiązań zakresu prac Etapu 2 na koncesji Satu Mare w stosunku do administracji państwowej i partnera. Pisemne potwierdzenie spodziewane jest w maju 2015 r.
dostarczył infoWire.pl