Serinus Energy zakończył prace wiertnicze nad odwiertem Moftinu-1002bis na polu Satu Mare w Rumunii. Według wstępnych wyników, natrafiono na siedem stref potencjalnie zawierających węglowodory. Rozpoczęcie testów odwiertu zaplanowano na połowę lutego.
Moftinu-1002bis jest drugim, po Moftinu-1001, odwiertem poszukiwawczym Serinus na terenie pola Satu Mare w Rumunii. Głębokość końcową 2.083 metrów osiągnął 27 grudnia. Analizy wstępnie uzyskanych danych wskazują, że natrafił on w siedmiu strefach na skałę o łącznej miąższości 90,5 metra nasyconą węglowodorami, w której 22-metrowa dolna warstwa potencjalnie nadaje się do wydobycia. Odwiert został orurowany do głębokości 1.742 metrów. Spółka przekazuje obecnie rumuńskim władzom do akceptacji program uzbrajania i testów. Zgoda na rozpoczęcie prac spodziewana jest na początku lutego. Uzbrajanie i testy Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis rozpoczną się wówczas w połowie lutego i powinny zakończyć na początku marca.
?Wyniki zarówno najnowszego odwiertu Moftinu-1002bis, jak i wykonanego wcześniej Moftinu-1001 są obiecujące. Wszyscy oczekujemy wyników dalszych testów i analiz. Mamy nadzieję, że potwierdzą one optymistyczne prognozy i będziemy mogli rozpocząć wydobycie w Rumunii. Jednocześnie, trwa przetwarzanie i interpretacja danych uzyskanych podczas badań sejsmicznych 3D na złożu Santau. Oczekujemy, że zwiększą one liczbę naszych potencjalnych celów poszukiwawczych w Rumunii? ? powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich, Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.
Koncesja Satu Mare położona jest w północno-zachodniej Rumunii i liczy 3095,85 km?. Serinus, poprzez spółkę zależną, jest właścicielem 60 proc. udziałów operacyjnych. Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń.
dostarczył infoWire.pl