Wiadomości branżowe Wydobycie

Rosną rezerwy KOV na Ukrainie

Rosną rezerwy KOV na Ukrainie
Kulczyk Oil Ventures już po raz kolejny dokonała aktualizacji bazy rezerw i zasobów swoich ukraińskich koncesji. Według najnowszych szacunków niezależnej firmy inżynieryjnej RPS Energy zasoby potwierdzone, prawdopodobne i możliwe (3P) wzrosły do 56,8 mld stóp sześc. ekwiwalentu gazu ziemnego („Bcfe”), czyli 9,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej („MMboe”). Oznacza to wzrost o ponad 36 proc. w stosunku do poprzedniego oszacowania z końca 2011 r. i aż o 142 proc. w porównaniu do czerwca 2010 r., czyli od momentu przejęcia 70 proc. udziałów w KUB-Gasie. Wartość bieżąca rezerw (Net Present Value) rezerw 3P wzrosła o 33,4 proc. do kwoty 284,7 mln USD.RezerwyRezerwy potwierdzone i prawdopodobne (2P), netto dla KOV i pomniejszone o royalties, według stanu na 31 lipca 2012 r., wzrosły do 33,7 mld stóp sześciennych ekwiwalentu („Bcfe”) (5,624 MMboe), odnotowując umiarkowany wzrost o 6,7 proc. od ostatniej oceny RPS wykonanej wg stanu na 31 grudnia 2011 r. Zmianę procentową wolumenu rezerw w okresie od 31 grudnia 2011 r. do 31 lipca 2012 r., z uwzględnieniem

Kulczyk Oil Ventures już po raz kolejny dokonała aktualizacji bazy rezerw i zasobów swoich ukraińskich koncesji. Według najnowszych szacunków niezależnej firmy inżynieryjnej RPS Energy zasoby potwierdzone, prawdopodobne i możliwe (3P) wzrosły do 56,8 mld stóp sześc. ekwiwalentu gazu ziemnego (?Bcfe?), czyli 9,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (?MMboe?). Oznacza to wzrost o ponad 36 proc. w stosunku do poprzedniego oszacowania z końca 2011 r. i aż o 142 proc. w porównaniu do czerwca 2010 r., czyli od momentu przejęcia 70 proc. udziałów w KUB-Gasie. Wartość bieżąca rezerw (Net Present Value) rezerw 3P wzrosła o 33,4 proc. do kwoty 284,7 mln USD.

Rezerwy

Rezerwy potwierdzone i prawdopodobne (2P), netto dla KOV i pomniejszone o royalties, według stanu na 31 lipca 2012 r., wzrosły do 33,7 mld stóp sześciennych ekwiwalentu (?Bcfe?) (5,624 MMboe), odnotowując umiarkowany wzrost o 6,7 proc. od ostatniej oceny RPS wykonanej wg stanu na 31 grudnia 2011 r. Zmianę procentową wolumenu rezerw w okresie od 31 grudnia 2011 r. do 31 lipca 2012 r., z uwzględnieniem produkcji netto dla KOV w trakcie tych 7 miesięcy przedstawiono w tabeli poniżej. Dodatkowe rezerwy pozyskano w wyniku kontynuowania udanego programu wierceń i zagospodarowania obszaru pól Makiejewskoje i Olgowskoje. Spadek rezerw wynikał z korekty technicznej oraz z wolumenu produkcji gazu i kondensatu w trakcie roku, wynoszącego około 3,2 Bcfe.

?Wzrost wartości bieżącej netto (dla NPV10) naszych rezerw i jednoczesne odnotowanie 38,4 mln USD ze sprzedaży gazu i kondensatu bardzo cieszy. Na nasz sukces na Ukrainie  złożyły się zespołowa praca KOV, wysiłek naszego 30 proc. partnera oraz starania zespołu KUB-Gasu na Ukrainie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów osiągniętych do tej pory na Ukrainie i chociaż nie oczekujemy, że każdy nowy odwiert będzie sukcesem, to jesteśmy przekonani o tym, że nasz program wierceń będzie nadal przynosił pozytywne rezultaty, w oparciu o solidną bazę, którą udało nam się wypracować”- powiedział Tim Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalnego Kulczyk Oil Ventures.

REZERWY wg RPS (1)

 

 

Zmiana % (2)

Gaz ziemny

(MMcf)

NGL

(Mbbl)

MMboe

Bcfe

Potwierdzone ogółem

(13,7)

18.646,4

84,1

3,192

19,151

Potwierdzone i prawdopodobne ogółem

6,7

32.531,8

202,5

5,624

33,747

Potwierdzone, prawdopodobne i możliwe ogółem

36,2

54.211,9

427,8

9,463

56,779

(1)    Rezerwy w ujęciu netto (pomniejszone o royalities), przypadające na 70 proc. udział KOV

(2)   Zmiana rezerw  w % od 31 grudnia 2011 r. , po korekcie o 3,2 Bcfe produkcji netto za okres 7 miesięcy zakończony31 lipca 2012 r.

Zasoby

Raport przygotowany przez RPS zawiera także szacunki zasobów perspektywicznych i warunkowych przypadających na 70 proc. udział KOV w spółce KUB-Gas, szacując łączną wielkość zasobów warunkowych w kategorii high estimate (3C) na ponad 157 Bcf, zaś łączną wielkość zasobów perspektywicznych w kategorii high estimate na ponad 108 Bcf, co podsumowano w tabeli poniżej:

 

 

ZASOBY WARUNKOWE wg RPS (1)

ZASOBY PERSPEKTYWICZNE wg RPS (1)

Obszar koncesji:

mld stóp sześciennych (BCF)

Kategoria zasobów

Kategoria zasobów

1C

2C

3C

Low Estimate

Best Estimate

High Estimate

Olgowskoje(2)

3,92

15,32

38,61

0,09

0,39

1,02

Makiejewskoje(2)

11,27

45,44

109,58

10,67

40,71

93,83

Krutogorowskoje(2)

1,81

5,13

8,83

1,71

6,31

13,58

RAZEM(3)

17,00

65,90

157,02

12,47

47,41

108,42

(1)   Zasoby w ujęciu brutto (przed podatkami), przypadające na 70 proc. udział KOV

(2)   W raporcie nie przypisano zasobów perspektywicznych lub warunkowych do koncesji Północne Makiejewskoje. Dane w tabeli nie są obarczone ryzykiem przy GPoS (prawdopodobieństwo powodzenia) oszacowanym na ok. 35% dla każdej z koncesji Olgowskoje, Makiejewskoje i Krutogorowskoje.

(3)   Wszystkie zasoby perspektywiczne i warunkowe dotyczą gazu ziemnego.

(4)   Pozycja ?Razem? zakłada, że wiercenie jest udane, gdy ma szacowane GPoS na poziomie 4,8%. Arytmetyczna suma dla kategorii Low Estimate i High Estimate jest statystycznie nieprawidłowa, gdyż obciążona jest niedoszacowaniem prawdopodobieństwa dla P90 (Low Estimate) i jego przeszacowaniem dla P10 (High Estimate)

Nie ma żadnej pewności, że wydobycie jakiejkolwiek części zasobów warunkowych będzie komercyjnie opłacalne. Nie ma żadnej pewności, że jakakolwiek część zasobów perspektywicznych zostanie odkryta, a jeśli już zostanie odkryta, nie ma żadnej pewności, że wydobycie jakiejkolwiek ich części będzie komercyjnie opłacalne.

Ekwiwalent ropy naftowej i gazu

Informacja o produkcji jest z reguły podawana w jednostkach takich jak baryłki ekwiwalentu ropy naftowej (?boe? lub ?Mboe? lub ?MMboe?) lub też w jednostkach ekwiwalentu gazu (?Mcfe? lub ?MMcfe? lub ?Bcfe?). Jednakże określenia BOE lub Mcfe mogą być mylące, w szczególności gdy używane są w oderwaniu od kontekstu. Współczynnik konwersji na boe, gdzie 6 Mcf = 1 baryłka, lub na Mcfe, gdzie 1 baryłka = 6 Mcf, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych z pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.

Podstawowe pojęcia

?Rezerwy? są to zasoby węglowodorów, które oczekuje się, że będą komercyjnie zdatne do wydobycia w wyniku realizacji projektów zagospodarowania ze znanych akumulacji, od określonej daty, pod określonymi warunkami. Rezerwy muszą spełniać cztery kryteria: muszą być odkryte, zdatne do wydobycia, w ilościach zdatnych do komercyjnego wydobycia i obecne w złożu (na dzień oceny) w oparciu o zastosowany projekt zagospodarowania. Rezerwy dzieli się dalej według prawidłowości oszacowania, a następnie według zaawansowania projektu i/lub statusu zagospodarowania i wydobycia.

?Rezerwy Potwierdzone? to wielkości wydobycia węglowodorów, które na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych można oszacować z rozsądną pewnością jako komercyjnie zdatne do wydobycia od określonej daty, ze znanych horyzontów złożowych i w określonych warunkach gospodarczych, z wykorzystaniem określonych metod operacyjnych i w oparciu o określone regulacje administracyjne.

?Rezerwy Prawdopodobne? to takie dodatkowe Rezerwy, w wypadku których ustalone na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych szanse wydobycia są niższe niż w wypadku Zasobów Potwierdzonych, ale wyższe niż w przypadku Zasobów Możliwych.

?Rezerwy Możliwe? to takie dodatkowe Rezerwy, w wypadku których ustalone na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych szanse wydobycia są niższe niż w wypadku Zasobów Prawdopodobnych. Prawdopodobieństwo, że rzeczywiste wydobyte ilości będą równe lub przekroczą sumę Zasobów Potwierdzonych, Prawdopodobnych i Możliwych wynosi 10%. 

?Zasoby Warunkowe? to ilości ropy naftowej lub gazu ziemnego, które według szacunków na dany dzień mogą potencjalnie zostać pozyskane ze znanych akumulacji przy zastosowaniu istniejącej technologii lub postępu technicznego, ale wobec których dany projekt czy projekty nie osiągnął jeszcze stopnia zaawansowania pozwalającego na komercyjne zagospodarowanie ze względu na jedno lub więcej uwarunkowań.  Uwarunkowania te mogą mieć charakter ekonomiczny, prawny, środowiskowy, polityczny, jak też wypływać z regulacji lub braku rynku. Zasoby Warunkowe dzielą się na kategorie: Low Estimate (1C), Best Estimate (2C) i High Estimate (3C), w relacji do stopnia pewności związanego z szacunkami, a w zależności ekonomicznej opłacalności mogą być dzielone na  podkategorie.

?Zasoby perspektywiczne? Oszacowana na dany dzień ilość węglowodorów, która jest potencjalnie wydobywalna z nieodkrytych akumulacji w ramach przyszłych przedsięwzięć dotyczących ich zagospodarowania. Zasoby perspektywiczne mają zarówno szansę odkrycia oraz szansę rozwoju. Zasoby perspektywiczne w zależności od stopnia pewności ich odkrycia i możliwości rozwoju mogą być dalej dzielone w oparciu o stopień zaawansowania projektu.

?Low Estimate (1C)? uważane jest za ostrożny szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w  rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 90% prawdopodobieństwo (P90), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż ostrożny szacunek.

?Best Estimate (2C)? uważane jest za wyważony szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w  rzeczywistości, będą niższe lub wyższe od oszacowań. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 50% prawdopodobieństwo (P50), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż wyważony szacunek.

?High Estimate (3C)? uważane jest za optymistyczny szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest mało prawdopodobne, że ilości pozyskane w rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 10% prawdopodobieństwo (P10), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż optymistyczny szacunek.

O Kulczyk Oil
Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie. Akcje zwykłe Kulczyk Oil są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol KOV).
Na Ukrainie KOV posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.
W Brunei KOV posiada 90 proc. udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia, uprawniający do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L, obejmującego obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km? w północnym Brunei.
W Syrii KOV posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km?, położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział KOV w Bloku 9 zmieni się na 45 proc. W lipcu 2012 r. KOV zadeklarowała występowanie siły wyższej w odniesieniu do swoich działań operacyjnych w Syrii.
Głównym akcjonariuszem spółki jest Kulczyk Investments S.A. – międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements):
Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań KUB-Gas oraz należących do niej pięciu obszarów koncesyjnych na Ukrainie, jak też określonych odwiertów lub badań sejsmicznych wykonywanych na ich obszarze, które nie stanowią lub nie mogą stanowić danych historycznych. Mimo że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.

Kanada
Suite 1170, 700-4th Avenue S.W., Calgary, Alberta, Canada
Tel: +1-403-264-8877
Fax: +1-403-264-8861

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Al Shafar Investment Building, Suite 123, Shaikh Zayed Road,
Box 37174, Dubai, United Arab Emirates
Tel: +971-4-339-5212
Fax: +971-4-339-5174

Polska
Nowogrodzka 18/29
00-511 Warszawa, Polska
Tel: +48 (22) 414 21 00

 

 

 

 

 

Źródło SERINUS ENERGY. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  KOV rozpoczęła trzeci odwiert na polu Północne Makiejewskoje

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy