Ścisła współpraca służb ochrony płockiego oddziału ENERGA-OPERATOR i policjantów z powiatowych jednostek działających na terenie oddziału doprowadziła do postawienia zarzutów kolejnej szajce złodziei transformatorów. Następny etap wspólnych działań to akcja informacyjna skierowana do właścicieli punktów skupu metali kolorowych oraz udostępnienie przez energetyków bazy elementów sieci, która stróżom prawa pozwoli natychmiast zlokalizować urządzenie, w przypadku którego dostaną sygnał o próbie kradzieży.
Złodzieje, by trudniej było ich namierzyć, działają najczęściej na terenie kilku powiatów, w różnych miejscowościach kradnąc i sprzedając towar. Sprawcy złapani w sierpniu terytorium przestępstw rozciągnęli na tereny powiatów: płońskiego, sochaczewskiego, żyrardowskiego, łowickiego, a nawet płockiego. Koordynacja działań i wzajemna wymiana informacji jest zatem niezwykle istotna i to zarówno na poziomie Powiatowych Komend Policji, jak i ościennych przedsiębiorstw energetycznych. Pozwala nie tylko na szybsze namierzenie sprawców, ale także na sprawniejsze przygotowanie kompletnego materiału dowodowego koniecznego do postawienia wiarygodnych zarzutów popełnienia przestępstwa.
Poważnym utrudnieniem skutecznej interwencji policji w przypadku prób kradzieży transformatorów czy przewodów jest duże rozproszenie urządzeń infrastruktury energetycznej i ich umiejscowienie w odludnych i trudno dostępnych terenach (najczęściej wybieranych przez złodziei). By usprawnić i skrócić czas dojazdu do miejsca ewentualnej kradzieży, energetycy udostępnią policjantom precyzyjne dane o lokalizacji urządzeń na podstawie współrzędnych GPS. W pierwszej kolejności nowe zasady reagowania na kradzieże będą testowane na terenie działania komendy miejskiej i powiatowych z Płocka, Płońska i Gostynina.
Wspólnie opracowywany jest również materiał informacyjno-zdjęciowy dla właścicieli punktów skupu metali kolorowych, w którym pokazane będą najczęściej kradzione części transformatorów i linii przesyłowych. Za obrót takim rodzajem złomu można narazić się na zarzut popełnienia przestępstwa paserstwa. Ponadto, dla każdej osoby, która pomoże w ujęciu sprawcy kradzieży, ENERGA-OPERATOR przekazuje nagrodę pieniężną w wysokości do 2000 zł. Wszystkie niepokojące zdarzenia, obecność nieoznakowanych samochodów lub osób bez służbowych uniformów można zgłaszać bezpośrednio na numer 997 lub 24 266 55 12.
Kradzież urządzeń energetycznych wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem zarówno dla sprawców kradzieży, jak też osób postronnych, które znajdą się w pobliżu uszkodzonego urządzenia. Często to także nieuniknione, kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu, kosztowne dla właścicieli gospodarstw wiejskich i innych punktów usługowych. Dokuczliwe skutki dotykają również pozostałych odbiorców, którzy w okresie zimowym narażeni są chociażby na brak ogrzewania swoich domów.