Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Kaliscy energetycy na targach

Kaliscy energetycy na targach
Tegoroczne 21. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB zakończyły się sukcesem kaliskich energetyków. Aż dwie prestiżowe nagrody tej uznanej w branży imprezy wystawienniczej powędrowały do grodu nad Prosną.Wrześniowe targi w Bielsku-Białej zgromadziły ponad 700 wystawców z 20 krajów europejskich oraz z USA, Korei, Chin i Tajwanu. To największe w branży elektroenergetycznej, doroczne wydarzenie umożliwia energetykom zapoznanie się z najnowszymi urządzeniami, aparaturą stacji i sieci elektroenergetycznych oraz rozwiązaniami technologicznymi w zakresie generacji i przetwarzania energii elektrycznej. Patronat honorowy nad targami objął m.in. minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak.Jak co roku imprezie towarzyszył konkurs na szczególnie wyróżniający się produkt targowy. Celem rywalizacji jest promowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie urządzeń, aparatów, sprzętu, technologii i oprogramowania znajdujących zastosowanie w energetyce. Producenci zgłoszonych urządzeń oraz technologii ubiegali się o kilka wyróżnień, z których dwa przypadły kaliskim energetykom. Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, będący

Tegoroczne 21. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB zakończyły się sukcesem kaliskich energetyków. Aż dwie prestiżowe nagrody tej uznanej w branży imprezy wystawienniczej powędrowały do grodu nad Prosną.

Wrześniowe targi w Bielsku-Białej zgromadziły ponad 700 wystawców z 20 krajów europejskich oraz z USA, Korei, Chin i Tajwanu. To największe w branży elektroenergetycznej, doroczne wydarzenie umożliwia energetykom zapoznanie się z najnowszymi urządzeniami, aparaturą stacji i sieci elektroenergetycznych oraz rozwiązaniami technologicznymi w zakresie generacji i przetwarzania energii elektrycznej. Patronat honorowy nad targami objął m.in. minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak.

Jak co roku imprezie towarzyszył konkurs na szczególnie wyróżniający się produkt targowy. Celem rywalizacji jest promowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie urządzeń, aparatów, sprzętu, technologii i oprogramowania znajdujących zastosowanie w energetyce. Producenci zgłoszonych urządzeń oraz technologii ubiegali się o kilka wyróżnień, z których dwa przypadły kaliskim energetykom. Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, będący potwierdzeniem wysokiej jakości i innowacyjności produktu, otrzymała spółka Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne sp. z o.o. z Grupy Energa za moduł pomiarowo-rozłącznikowy średniego napięcia typu POM. Kolejne prestiżowe wyróżnienie, jakie pojechało do Kalisza, to srebrny medal Międzynarodowych Energetycznych Targów ENERGETAB 2008 za linię 15 kV relacji Jarocin – Chrzan na stalowych słupach energetycznych SSE, której inwestorem był kaliski oddział ENERGA-OPERATOR SA.

Opis produktu

Nagrodzony pucharem prezesa PTPiREE, moduł pomiarowo- rozłącznikowy średniego napięcia typu POM przeznaczony jest do montażu w mało gabarytowych stacjach transformatorowych 15/0,4kV. Spełnia on funkcję urządzenia odcinającego zasilanie oraz systemu pomiaru energii elektrycznej po stronie średniego napięcia. Istotą tego rozwiązania jest sposób rozmieszczenia członu rozłącznikowego z uziemieniem i podstawami bezpiecznikowymi oraz przekładnikami pomiarowymi umożliwiającymi minimalizację gabarytów modułu, a tym samym miniaturyzację całej stacji transformatorowej. Moduł wyróżnia się prostą i przejrzystą obsługą, niezawodnością, małymi rozmiarami i wyjątkowo korzystną ceną. Jego producentem jest Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne sp. z o.o.

A to już wiesz?  Mobilne centrum nauki ?Planeta Energii? zawita do Braniewa!

Wyróżniona srebrnym medalem targów inwestycja to modernizacja linii SN 15 kV relacji Jarocin – Chrzan. Modernizacji poddano odcinek w linii magistralnej o przekroju przewodów 3 x AFL 35 mm2 wraz z odgałęzieniami, trzon główny linii miał długość 3,7 km.
• Na słupach rurowych stalowych typu SSE wykonano linię główną stosując przewody gołe 3 x AFL-6 120 mm2 i niepełnoizolowane (PAS) 3 x AAsXSn 120 mm2.
• Odgałęzienia zaprojektowano i wykonano przy użyciu słupów betonowych typu E i przewodów 3 x AFL-6 35 mm2.
• Linia wykonana była jako prototypowa.
• Słupy projektowano i dobierano indywidualnie do panujących warunków wytrzymałościowych,
• Przed modernizacją liczba słupów na przedmiotowym odcinku wynosiła 46, natomiast po modernizacji tylko 23 sztuki.
• Najkrótsze przęsło wynosi 115 m, natomiast najdłuższe 177 m. Średnia rozpiętość przęseł wynosi 150-160 m.
Stosując słupy salowe typu SSE nie ma ograniczeń w zakresie ich wytrzymałości i wysokości. Są one łatwe w montażu, doskonałe do wykorzystania przy budowie lub modernizacji linii SN o dużej rozpiętości przęseł lub o dużym przekroju przewodów, mogą być malowane na dowolny kolor. Dostawcą słupów był KROMISS-BIS sp. z o.o., a wykonawcą modernizacji spółka Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne.

Zdjęcia: Łukasz Durzewski i elektro.info

 

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy