Informacja prasowa,
Kraków, 27 września 2016r.
Jaki kupić styropian, aby być pewnym oszczędności na ogrzewaniu?
Styropian z rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej
Ciepły dom w sezonie grzewczym z minimalnymi rachunkami za ogrzewanie to realny cel w zasięgu ręki. Prawidłowo wykonana termomodernizacja ścian budynku sprawdzonym styropianem gwarantuje uzyskanie komfortowego klimatu w domu i oszczędności liczonych w tysiącach złotych rocznie. Na polskim rynku jest kilkudziesięciu producentów wytwarzających różnego rodzaju
i odmiennej jakości styropianowe płyty. Jak wybrać odpowiedni styropian, który posiada w 100% deklarowane przez producenta parametry, jak być pewnym jego jakości? Eksperci budownictwa są zgodni – najlepszym rozwiązaniem jest zakup styropianu z rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej.
W składzie budowlanym czy hurtowni bardzo trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży. Co zatem zrobić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują
na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w renomowanej prasie branżowej oraz na internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Polsce i Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.
Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższy jest współczynnik λ (lambda), tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o ponad 35%. Koniecznie trzeba wziąć ten fakt pod uwagę podczas przygotowania projektu ocieplenia domu, m.in. wyliczeń grubości warstwy ocieplenia czy planowanych zysków z przeprowadzonej termomodernizacji. By opłacalność z inwestycji nie pozostała tylko na papierze, należy wybrać izolator o sprawdzonych parametrach.
Potwierdzona jakość
Termo Organika, największy producent styropianu i kompletnego systemu ociepleń, ma własny, rozbudowany i rygorystyczny system kontroli jakości. To właśnie ten system pozwala od lat firmie utrzymać Rekomendacje Techniczne i Jakości Instytutu Techniki Budowlanej, najważniejszej instytucji naukowo-badawczej dla związanej z polskim budownictwem. Rekomendacja ITB ustalana jest indywidualnie dla wyrobów konkretnego producenta. Potwierdza, że produkty są zgodne z wymogami techniczno-budowlanymi. Określa także zastosowanie materiałów izolacyjnych w różnych aplikacjach budowlanych. Kontrola jakości produktów objętych rekomendacją wykonywana jest w badaniach na próbkach wyrobów pobranych z rynku przez pracowników Instytutu bez wiedzy producenta, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie. Tylko pozytywne wyniki takiej kontroli uprawniają producenta do posługiwania się dokumentem rekomendacji.
– Kupując styropian Termo Organiki klient ma zawsze pewność zadeklarowanych przez firmę wysokich parametrów technicznych. W każdej z fabryk funkcjonują laboratoria, które badają każdą partię styropianu na wszystkich etapach produkcji – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Jesteśmy dumni z rekomendacji ITB. Warto nadmienić, że wszystkie kontrole jakości styropianów naszej firmy, m.in. Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego potwierdziły zgodność badanych płyt Termo Organiki z deklaracjami parametrów na opakowaniu.
W laboratoriach badawczo-kontrolnych Termo Organiki weryfikacji poddawane są wszystkie istotne dla styropianu parametry, m.in. opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła, naprężenia ściskające, wytrzymałość na zginanie i rozciąganie, wymiary liniowe, nasiąkliwość wodą, itp. To właśnie te parametry decydują o tym, jak styropian będzie zachowywał się na budowie i na ocieplonym budynku, a w końcu jakie oszczędności energii przyniesie termomodernizacja budynku.