Oględziny sieci z lotu ptaka przynoszą bardzo dobre efekty i pozwalają na szybszą identyfikację słabych miejsc w sieci ? ocenia ENERGA-Operator. Tylko w tym roku z lotu ptaka zbadano juz 5300 km sieci. Spółka koncentruje się na podnoszeniu niezawodności dostaw energii elektrycznej.
Oględziny linii elektroenergetycznych są jednym z podstawowych zabiegów eksploatacyjnych i stanowią główny element oceny stanu technicznego sieci. Dokonuje się wówczas badania poszczególnych elementów infrastruktury, a także jej otoczenia (zadrzewienie, ukształtowanie terenu, skrzyżowania, zbliżenia, itp.), które może mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Wyniki oględzin są podstawą do planowania czynności eksploatacyjnych, takich jak wycinki, przeglądy, naprawy i inne działania zmierzające do utrzymania stanu technicznego na wymaganym poziomie. Stanowią też podstawę do planowania prac remontowych i modernizacyjnych sieci.
Główną zaletą lotniczego badania sieci jest szerszy i ujednolicony zakres danych na temat otoczenia konkretnych obiektów. Ma to duże znaczenie, gdyż wg analiz spółki około 30 proc. awarii linii średniego napięcia ma swą przyczynę właśnie w otoczeniu urządzeń.
– Dane, które otrzymujemy podczas oblotu linii to nie tylko wysokiej rozdzielczości zdjęcia infrastruktury elektroenergetycznej z różnej perspektywy, ale również szereg informacji o infrastrukturze umożliwiających wykonywanie wielorakich analiz przez przeszkolonych specjalistów ? mówi Stanisław Kubacki, wiceprezes ENERGA-Operator. ? Pozwolą one na szybsze i trafniejsze decyzje eksploatacyjne, inwestycyjne i modernizacyjne.
Zdaniem spółki, oględziny tradycyjne, dokonywane przez zespoły piesze, i lotnicze powinny się nawzajem uzupełniać, aby możliwie najszybciej uzyskać wiarygodne informacje o stanie sieci.
Spółka zleca obloty sieci wykonawcy zewnętrznemu.
We wrześniu śmigłowiec pojawi się nad Ciechanowem, Gostyninem, Mławą, Płockiem, Płońskiem oraz Sierpcem, które znajdują się w płockim oddziale spółki. W poprzednich miesiącach br. podobne obloty zrealizowano nad miejscowościami woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego, dokonując oględzin łącznie ponad 5300 km sieci.
ENERGA-Operator siedem lat temu zapoczątkowała wdrożenie technologii oblotów w Polsce. W ciągu tego czasu wykonano obloty wszystkich linii napowietrznych wysokiego napięcia (część z nich dwukrotnie) oraz części najbardziej awaryjnych linii średniego napięcia.
Obloty linii elektroenergetycznych są wykonywane na terenie operatorów sieci dystrybucyjnych m.in. w Szwecji, Finlandii, Francji, Estonii i Włoszech. Stosują je także polscy dystrybutorzy energii elektrycznej.
dostarczył infoWire.pl