Elektroenergetyka Wiadomości branżowe

Budowa bloku węglowego w Jaworznie zainaugurowana

18 września na terenie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III miało miejsce symbolicznie wbicie pierwszej łopaty. Prace przy realizacji projektu potrwają do 2019 r.Wszystkie formalności związane z inwestycją – w tym z pozwoleniem na budowę – zostały już zakończone. Zawarta także została umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna. Obecnie prowadzone są działania mające na celu wyłonienie wykonawców gospodarek pomocniczych. Teren budowy jeszcze w 2014 r. zostanie przekazany głównemu wykonawcy, tj. konsorcjum Rafako-Mostostal, z którym kontrakt na budowę bloku został podpisany 17 kwietnia br. Przekazanie bloku do komercyjnej eksploatacji planowane jest na drugi kwartał 2019 r.– Dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych i będzie w stanie zaspokoić 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, możemy więc śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej

18 września na terenie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III miało miejsce symbolicznie wbicie pierwszej łopaty. Prace przy realizacji projektu potrwają do 2019 r.

Wszystkie formalności związane z inwestycją ? w tym z pozwoleniem na budowę ? zostały już zakończone. Zawarta także została umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna. Obecnie prowadzone są działania mające na celu wyłonienie wykonawców gospodarek pomocniczych. Teren budowy jeszcze w 2014 r. zostanie przekazany głównemu wykonawcy, tj. konsorcjum Rafako-Mostostal, z którym kontrakt na budowę bloku został podpisany 17 kwietnia br. Przekazanie bloku do komercyjnej eksploatacji planowane jest na drugi kwartał 2019 r.

? Dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych i będzie w stanie zaspokoić 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, możemy więc śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce  ? mówi Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

? Cieszę się, że blok energetyczny o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III będzie spalał węgiel z polskich kopalń. Ta inwestycja to pewne miejsca pracy nie tylko w energetyce, ale i w górnictwie węgla kamiennego ? mówi Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister Gospodarki.

? Zgodnie ze strategią korporacyjną Grupy TAURON w latach 2014-2023 uruchomimy około 2200 MW mocy wytwórczych, w tym około 1000 MW w technologii opartej o węgiel kamienny. Budowa węglowego bloku klasy 900 MW jest więc jednym z naszych strategicznych priorytetów ? mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. ? Jest to największa inwestycja nie tylko TAURON Wytwarzanie, ale całej Grupy TAURON. Po jej zakończeniu poprawi się efektywność floty wytwórczej Grupy.

Powstający w Jaworznie blok energetyczny o mocy 910 MW to jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Jego sprawność netto wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni też surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (CCS), co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej. Ten nowoczesny, wysokosprawny blok energetyczny na nadkrytyczne parametry pary pozwoli zastąpić nam stare, wyeksploatowane jednostki, które wycofywane będą po 2016 r.

A to już wiesz?  TAURON debiutuje w RESPECT Index

? Dzięki zastosowanej najlepszej dostępnej technologii, po zakończeniu inwestycji, w porównaniu do odstawianych bloków 120 MW, emisja dwutlenku siarki będzie szesnastokrotnie niższa, ponad pięciokrotnie spadnie emisja tlenków azotu, a pyłów jedenastokrotnie. Dodatkowo, w ciągu roku, do atmosfery nie zostanie wyemitowanych prawie 2 miliony ton dwutlenku węgla ? informuje Albert Kępka, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

Jedną z przesłanek, które przyczyniły się do decyzji o lokalizacji bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III była bliskość kopalń należących do TAURON Wydobycie. Pochodzić z nich będzie około 80 proc. węgla niezbędnego do zaspokojenia potrzeb bloku. Bezpośrednie sąsiedztwo kopalń Taurona w znaczący sposób obniży koszty transportu paliwa. Roczna produkcja netto energii elektrycznej w bloku o mocy 910 MW to około 6,4 TWh, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez ponad 2,5 mln gospodarstw domowych w ciągu roku.

Pierwsze łopaty ? symbolizujące inaugurację prac budowalnych ? pod budowę jednostki wkopali:

Zdzisław Gawlik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki

Piotr Spyra, wicewojewoda śląski

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna

Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Albert Kępka, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie

Agnieszka Wasilewska ? Semail, prezes zarządu Rafako

O inwestycji

Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta. 17 kwietnia 2014 r. podpisany został kontrakt z głównym wykonawcą bloku konsorcjum Rafako ? Mostostal.

Kalendarium:

2011 ? uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę

A to już wiesz?  ENERGA w Global Compact

2012 ? podpisanie umowy przyłączeniowej z PSE

2013 ? wybór Generalnego Wykonawcy

2014 ? podpisanie umowy z Głównym Wykonawcą

Kamienie milowe projektu:

IV kwartał 2014 – przekazanie terenu budowy Wykonawcy

IV kwartał 2016 ? dostawa generatora

I kwartał 2017 ? dostawa turbiny

III kwartał 2018 ? pierwsze rozpalenie kotła

IV kwartał 2018 ? synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną

I kwartał 2019 ? rozpoczęcie ruchu próbnego

I kwartał 2019 ? przekazanie bloku do eksploatacji

II kwartał 2019 ? rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej 

***

Zdjęcia z uroczystości do pobrania w elektronicznym biurze prasowym TAURON.


dostarczył infoWire.pl

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy